„Sprawiedliwe i bezpieczne warunki pracy dla pracowników sezonowych,którzy zatrudniani są w krajach UE”

Szacuje się, że każdego roku nawet

• 850 tys. obywateli UE podejmuje pracę sezonową poza swoim krajem pochodzenia,
  • Mobilni pracownicy sezonowi mają takie samo prawo do uczciwych warunków pracy oraz takie same prawa pracownicze i socjalne jak pracownicy lokalni,
  • Tymczasowy charakter ich pracy powoduje, że bardziej narażeni są na niepewne warunki pracy i życia, oszustwa oraz nadużycia.
  • Pandemia Covid-19 pogorszyła warunki pracy pracowników sezonowych i naraziła ich na większe ryzyko choroby,

Kampania informacyjna ma na celu podniesienie
świadomości mobilnych pracowników sezonowych i ich pracodawców w zakresie ich praw i obowiązków oraz dostępnych usług doradczych.

Działania prowadzone przez polską sieć EURES w ramach kampanii prowadzone

będą na trzech poziomach:

• krajowym - przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Komendę Główną OHP,
  • regionalnym - przez wojewódzkie urzędy pracy i wojewódzkie komendy OHP,
  • lokalnym - przez powiatowe urzędy pracy, lokalne jednostki OHP (np.: Centra Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Młodzieżowe Biura Pracy OHP).

Więcej informacji nt. kampanii dla pracowników sezonowych i pracodawców dostępnych jest na stronie internetowej Europejskiego Urzędu ds. Pracy - zachęcamy do wizyty na stronie.

2020sezonowa