Spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna jest przedsiębiorcą, a działalność przez nią prowadzona może mieć zarówno charakter zarobkowy, jak i niezarobkowy, np. działalność dydaktyczna lub naukowo-badawcza. Musi to być zorganizowana i ciągła określona działalność handlowa, usługowa, wytwórcza lub inna działalność gospodarcza.
Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia – całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką.
Umowa spółki jawnej powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności i zostać zarejestrowana we właściwym sądzie rejestrowym. Umowa może być zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy bezpiecznym podpisem elektronicznym certyfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem Epuap. Możliwość zawarcia spółki jawnej przy wykorzystaniu wzorca umowy nie jest możliwa w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądy rejestrowego przez wszystkich wspólników.
Zasady tworzenia i funkcjonowania spółek jawnych reguluje art. 22–85 Kodeksu spółek handlowych.
zalety:
|
wady:
|