Na zaproszenie Wójta Gminy Hajnówka Lucyny Smoktunowicz 8 marca gościliśmy w Gminnym Centrum Kultury w Dubinach Pana Jerzego Kalinę  reżysera filmu dokumentalnego "Bieżeńcy 1915-1922". Licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli obejrzeć film oparty na wspomnieniach uczestników wydarzeń sprzed ponad 100 lat oraz części fabularnej nagranej w skansenie w Ciechanowcu.

Po seansie licznie zgromadzeni mieszańcy mogli dowiedzieć, że inspiracją do powstania filmu były wspomnienia rodziny Pana Jerzego Kaliny, którą również dotknęło bieżeństwo. Uczestnicy spotkania podzielili się historiami swoich rodzin, które  również wyjechały na wschód w 1915 roku. Film Jerzego Kaliny został uznany za najlepszy film historyczny na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Pokrovkino” w Kijowie. W konkursie uczestniczyło 60 obrazów z siedmiu krajów. Dokument o losach trzech milionów uchodźców z czasów I wojny światowej wyprodukowany przez Belsat TV, był jedynym filmem z Polski na tym festiwalu. Warto podkreślić, że bieżeństwo dotknęło także mieszkańców naszej gminy....