Szanowni Państwo!

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) objął patronatem inicjatywę Fundacji Chaber Polski pn. "Stacja Kultura".

Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w przedsięwzięcie pn. „Stacja Kultura”, mające na celu propagowanie wiedzy na temat sztuki oraz przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców twórczości młodych artystów,

prosimy o kontakt bezpośrednio z Fundacją Chaber Polski pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Informacje o projekcie znaleźć można również na stronie Fundacji: https://chaber-polski.pl/.

 

Szanowni Państwo Wójtowie oraz Burmistrzowie
Gmin Członkowskich Związku Gmin Wiejskich RP


Zwracam się do Państwa z uprzejmym zaproszeniem do wzięcia udziału w projekcie ”Stacja Kultura”, którego założeniem jest propagowanie wiedzy na temat sztuki oraz przybliżenie szerokiemu kręgowi odbiorców twórczości młodych artystów, ilustrujących wybrane fraszki mojego autorstwa.

Projekt ”Stacja Kultura” rozpoczął się w czerwcu 2023 r. Inaugurację projektu stanowił wernisaż prac studentów uczelni artystycznych w przestrzeni Dworca Głównego PKP Katowice dnia 31 października ubiegłego roku.

Cyklowi wystaw w poszczególnych miastach w ramach realizacji projektu towarzyszą wernisaże z udziałem zaproszonych władz lokalnych i gości VIP, których oprawę uświetni wybitny krytyk literacki Jan Bończa-Szabłowski (”Rzeczpospolita”) w roli prowadzącego. Element składowy projektu stanowi również cykl wykładów na temat historii i znaczenia sztuki dla uczniów wybranych szkół.

Projekt realizowany jest pod patronatem artystycznym Klubu Pod Jaszczurami w Krakowie. Patronat medialny nad projektem objęły: Rzeczpospolita, Angora oraz Super Express. Projektowi towarzyszy szereg publikacji w kanałach informacyjnych patronów medialnych oraz mediów lokalnych i ogólnopolskich (informacje dostępne na www.chaber-polski.pl).

W ramach pierwszej edycji projektu, 27 listopada br. w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie miała miejsce Gala Finałowa, w której udział wzięła m.in. Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Krakowskiego Joanna Warchoł.

Projekt ”Stacja Kultura” został zaprezentowany podczas gali rankingu ”Gmina dobra do życia”, stanowiącego III edycję projektu podsumowującego całokształt działań samorządów na rzecz  mieszkańców, w dniu 16 listopada ubiegłego roku w hotelu Sheraton Grand Warsaw, w której wzięło udział ponad 200 przedstawicieli władz samorządowych z całej Polski.

Podczas wydarzenia Fundacja Chaber Polski zaprezentowała gościom Gali oraz mediom wystawę prac młodych artystów ilustrujących wybrane fraszki oraz prezentację multimedialną poświęconą projektowi. Ponadto, Fundacja zakomunikowała rozszerzenie pierwotnej formuły projektu, która w nowej odsłonie obejmuje swym zasięgiem wszystkie szkoły podstawowe oraz licea na terenie całego kraju w obrębie gmin oraz powiatów (oryginalne założenie projektu obejmowało licea plastyczne oraz akademie sztuk pięknych w wybranych miastach).

Fraszki pochodzące z moich tomików, stanowiące natchnienie dla młodych twórców i temat przewodni ich prac w projekcie, stały się inspiracją do powstania aplikacji na telefon prezentującej posiadaczom aplikacji wybrany zbiór fraszek w języku polskim oraz angielskim w systemie dziennym lub interwałowym (projekt w realizacji). Jego premiera oraz dystrybucja zaplanowana jest z udziałem przedstawicieli Polonii. Z uwagi na artystyczną wartość projektu ”Stacja Kultura” planowane jest włączenie dzieł młodych twórców do zbioru grafik stanowiących tło wyświetlanych w aplikacji treści, co zapewni młodym artystom międzynarodową promocję.

Szczegółowy zakres świadczeń Fundacji w ramach realizacji projektu ”Stacja Kultura” jest opracowywany zgodnie z zakresem możliwości budżetowych danej jednostki samorządu terytorialnego uczestniczącej w projekcie.

Wszelkie pytania oraz zgłoszenia dotyczące udziału w projekcie prosimy kierować drogą mailową
na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Fundacja wyraża nadzieję, że projekt ”Stacja Kultura“ spotka się z życzliwością Państwa i spełni Państwa oczekiwania, co pozwoli Państwu na przystąpienie do projektu.

Z wyrazami szacunku
Marlena Wilbik
Prezes