Nie ocieplisz = nie wynajmiesz, nie sprzedaż! To równanie już niedługo może stać się faktem. Zgodnie z planami budynki znajdujące się w UE powinny być „zeroemisyjne”. Oznacza to, że w naszym kraju mniej więcej 70% domów powinna zostać zmodernizowana. Niektóre z nich są nazywane mianem „wampirów energetycznych”.

Co więcej są wskazane istotne daty dotyczące wytycznych termomodernizacyjnych.

  1. Nie licząc tzw. obiektów specjalnych do zakończenia 2050 r. wszystkie budynki powinny być bezemisyjnymi,
  2. nowe budynki oraz już istniejące, które były poddane istotniejszym renowacjom obligatoryjnie powinny mieć fotowoltaikę do końca 2028 r.

Można także spodziewać się kar za niedopełnienie obowiązków termomodernizacyjnych. [i]

Jak poradzić sobie finansowo z wyzwaniem spełnienia zapowiadanych wymogów? Warto już dziś (póki jest taka możliwość) skorzystać z szansy uzyskania dofinansowań. Świetnym rozwiązaniem jest Program „Czyste Powietrze”, który oferuje dotacje do istniejących domów jednorodzinnych na:

  • wymianę starych źródeł ciepła,
  • ocieplenie budynku,
  • panele fotowoltaiczne,
  • wymianę stolarki okiennej,
  • wymianę stolarki drzwiowej,
  • modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną.

 Obecnie można otrzymać nawet do 136 200 zł dofinansowania!

Dzięki funkcjonującemu Punktowi dot. Programu „Czyste Powietrze” Gminy Hajnówka mieszkańcy Gminy mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji oraz uzyskać pomoc przy przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców na konsultacje w Punkcie (ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka) oraz do skorzystania z dofinasowań!

 

[i] Artykuł zredagowany na podstawie informacji uzyskanych pod adresem: https://nowosci.com.pl/czeka-nas-styropianowa-rewolucja-koszty-obowiazkowej-termomodernizacji-beda-gigantyczne/ar/c1-18097549?fbclid=IwAR1I1Z04niSdyUb2T98Z9rWqc-eA6RVnlvecotlQJ8KvdFnNFbSa9pjyEAs