W dniu 3 maja 2023 roku odbyły  się obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obok Święta Niepodległości jest  to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Obchody rozpoczęły się od Św. Liturgii w Soborze Św. Trójcy i Molebnia w Intencji Ojczyzny.

Następnie mieszkańcy Hajnówki i okolic mogli uczestniczyć w uroczystej Mszy w Intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po modlitwie nastąpił przemarsz pod Obelisk im. Konstytucji 3 Maja w Parku Miejskim, gdzie Wójt Gminy Hajnówka i inni przedstawiciele władz samorządowych złożyli symboliczne kwiaty.

Następnie w Parku Miejskim odbył się Koncert Patriotyczny oraz Piknik rodzinny z okazji 100-lecia Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.  Wydarzenie umiliły występy różnych zespołów, w tym zespół wokalno-instrumentalny z Dubin oraz Chór Gminy Hajnówka Cegiełki.  Gminne Centrum Kultury w Dubinach również wsparło wydarzenie i przygotowało stoisko ze zbiórką na rzecz Hospicjum w Makówce. W przygotowaniu stoiska pomógł GOPS Hajnówka, Pani Ewa Maciejuk z DDP w Nowoberezowie oraz sołtys wsi Dubiny, Pani Grażyna Sacharczuk. Pani Wójt Lucyna Smoktunowicz osobiście  przekazała swoje własnoręcznie wykonane  prace zarówno na loterię, jak i do stoiska GCK. Zebraliśmy kwotę ponad 1 tyś. zł., która zostanie przekazana na wspomniany cel.

Paulina Siegień