Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów obrazy_na_2023rootlistroot20230503 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

„Przystoi, aby Ojczyzna była nam droższa niż my sami sobie" Marek Tulliusz Cyceron

 

Poseł Rzeczypospolitej Polskiej

Jarosław Zieliński

 

Konstytucja 3 Maja była dramatyczną próbą ratowania chylącej się ku upadkowi I Rzeczypospolitej. Polska, stanowiąca przez kilka wieków potęgę w Europie, doświadczyła już I rozbioru i groziło jej dalsze niebezpieczeństwo ze strony sąsiadów. Przedstawiciele Obozu Patriotycznego z okresu Sejmu Wielkiego 1788-1792 mieli pełną świadomość, że warunkiem ocalenia naszej Ojczyzny jest umocnienie wewnętrzne państwa polskiego, zapewnienie mu dobrego rządu, stworzenie silnej armii, zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej oraz usunięcie wad ustrojowych, które ją osłabiały.

Niestety działania te były już za późne. Przepisy uchwalonej 3 Maja 1791 roku Konstytucji nigdy nie weszły w życie. Zdrada narodowa, Targowica oraz interwencja obcego mocarstwa doprowadziły do kolejnych rozbiorów i utraty niepodległości Polski na długie 123 lata.

Konstytucja 3 Maja miała jednak w kategoriach długiego trwania narodu wielkie znaczenie dla przyszłości. Była inspiracją i dodawała sił kolejnym pokoleniom Polaków, którzy nigdy „nie ugięli wolnych szyi do łańcucha" oraz podejmowali walkę o odzyskanie niepodległości.

Podstawą i warunkiem prawdziwego patriotyzmu i świadomej postawy obywatelskiej w służbie Ojczyźnie jest znajomość dziejów własnego narodu i państwa. Karta naszej historii odnosząca się do Konstytucji 3 Maja uczy miłości Ojczyzny, szacunku dla naszych przodków, którzy przed nami ofiarnie Jej służyli, ale i niesie przestrogę przed zdradą, egoizmem, prywatą i wysługiwaniem się obcym interesom, słowem - przed tym, co nazywamy "targowicą".

Z głębi naszych dziejów wydobywamy przede wszystkim i chcemy naśladować to wszystko, co dobrze służyło Polsce, Jej niepodległości, godnemu miejscu wśród innych państw i narodów oraz Jej przyszłości na miarę naszego dziedzictwa i narodowej dumy. Nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, co temu przeszkadzało, bo i w niektórych dzisiejszych działaniach oraz postawach możemy niestety odnaleźć negatywne echa i analogię do dawnych przejawów „hańby domowej". Wszystko to ma szczególne znaczenie dzisiaj, gdy po raz kolejny stanęliśmy w obliczu rosyjskiego imperializmu, gdy trzeba chronić nasze granice, zabiegać o prawdę historyczną oraz należne naszej Ojczyźnie wsparcie i rekompensaty za straty i krzywdy niedawnej przeszłości.

Mimo niełatwego położenia geopolitycznego, w którym od wieków nasi sąsiedzi usiłowali umacniać siebie naszym kosztem Polska nawet w dzisiejszych granicach i z aktualnym swoim potencjałem jest na tyle dużym narodem, że może zapewnić sobie bezpieczną i suwerenną przyszłość, pod warunkiem jednak, że nikt z zewnątrz nie będzie w stanie wykorzystać niezgody narodowej dla własnych celów, bo nasza polska patriotyczna wspólnota będzie mocna siłą jedności, nauki płynącej z historii i wierną służbą polskiej racji stanu. Tego nas winna uczyć rocznica, którą dzisiaj obchodzimy oraz to wszystko, co było wcześniej i co nastąpiło później w naszych narodowych dziejach.

Potraktujmy tę rocznicę jako zaproszenie do czerpania z odwagi, odpowiedzialności i mądrości twórców Konstytucji 3 Maja, abyśmy mogli jak najlepiej służyć naszą aktywnością, pracą i podejmowanymi decyzjami wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. Niech Święto Konstytucji 3. Maja będzie czasem szczególnie intensywnego, patriotycznego zamyślenia na temat naszych postaw i zaangażowania w umacnianie wspólnego dobra w naszej Ojczyźnie.

Święto 232. rocznicy Konstytucji 3. Maja 2023 roku

 


Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa

Biura Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego

16-400 Suwałki, ul. Kościuszki 32, tel. (87) 566 55 48

15-062 Białystok, ul. Warszawska 13/5, tel. (85) 653 Tl 69,17-300 Siemiatycze, Plac Jana Pawła II31

16-300 Augustów, ul. Młyńska 20/6, tel. (87) 644 57 73,16-500 Sejny, ul. J. Piłsudskiego 28, tel. (87) 565 66 04

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

{galeria width=456 height=650 slider=boxplus.transition animation=3650}obrazy_na_2023/list/20230503{/galeria}

images/obrazy_na_2023/list/posel_zieliński.jpg