Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to doskonała okazja do zaprezentowania polskich drzew z ciekawą historią. To także dobry pomysł na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2023 czekamy do 30 listopada 2022 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2024.

Konkurs Drzewo Roku skierowany jest do wszystkich – osób indywidualnych, stowarzyszeń, lokalnych wspólnot mieszkańców, a także placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej czy grup nieformalnych

W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Drzewa zakorzenionego w naszej historii i tradycji. Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciami drzewa przesłać go na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Konkurs Drzewo  to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Chcemy zwrócić uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Jeśli w Twojej okolicy rośnie drzewo z niezwykłą historią, zarówno tą dawną jak i współczesną – to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!” – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Na zgłoszenia Waszych ulubionych drzew czekamy do 30 listopada 2022 r. Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu do końca lutego 2023 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2023. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2024.

W europejskim konkursie mamy już swoich zwycięzców: w 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w tym roku zwycięzcą został Dąb Dunin z Przybudek – Strażnik Puszczy Białowieskiej.

Więcej informacji o konkursie na www.swietodrzewa.pl w zakładce KONKURSY/Drzewo Roku 2023.

Do pobrania:

regulamin konkursu >>>

formularz zgłoszeniowy >>>

plakat Drzewo Roku 2023 >>>

 

Drzewo roku 2023