Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - Marszałek Józef Piłsudski
Szanowni Państwo,
obchodom Święta Niepodległości towarzyszy historyczna pamięć i wynikająca z niej świadomość, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Tego uczą nas całe nasze dzieje. Prawda ta nie powinna być jednak tylko tezą do przemówień, lecz stanowić ważną i realną przestrogę na przyszłość. I Rzeczpospolita była przez kilka wieków potężnym państwem, a upadła na prawie 150 lat, licząc od pierwszego rozbioru do odzyskania niepodległości. W naszym położeniu geopolitycznym niepodległość łatwo stracić, ale odzyskać ją niezmiernie trudno.
Pod koniec XVIII wieku Polska zniknęła z mapy świata nie tylko z powodu imperialnej i zaborczej polityki i agresji sąsiednich mocarstw, ale także na skutek słabości wewnętrznej, a jednym z jej przejawów był brak jedności politycznych elit, które zamiast działać we wspólnym interesie narodowym i obronie polskiej racji stanu realizowały swoje partykularne cele i ambicje, a nawet sięgały po obcą interwencję. Ostatnio dużo mówimy o potrzebie jedności – ideę jednoczenia się we wspólnocie narodowej powinniśmy uczynić naszym wspólnym ważnym zadaniem.
Historia zatoczyła koło i dzisiaj stajemy znowu przed fundamentalnym obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa i niepodległości naszej Ojczyźnie w obliczu współczesnej odsłony odwiecznego rosyjskiego imperializmu.
Gwarancją niepodległości i suwerenności Polski jest silna, liczna, dobrze uzbrojona i nowoczesna armia, realny sojusz polityczno-wojskowy, podmiotowa polityka zagraniczna oraz potwierdzany zaangażowaniem i czynem mądry i odpowiedzialny patriotyzm Polaków.
Dzisiejsza rocznicowa okoliczność skłania do zastanowienia się nad tym, czy swoją postawą i działalnością dajemy rzeczywiste i właściwe świadectwo naszym patriotycznym i narodowym powinnościom. Polacy nigdy nie godzili się z utratą niepodległości, „bo tylko własne upodlenie ducha ugina wolnych szyję do łańcucha”, a polski Naród nigdy temu zniewoleniu ducha nie uległ. Pragniemy zawsze pełną piersią śpiewać „Boże, coś Polskę…” ze słowami „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” i nigdy już nie być zmuszeni do niepodległościowego czynu i wołania „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”. To w wielkiej mierze od nas zależy, od naszej patriotycznej służby Polsce. Obrona i zapewnienie suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny jest dzisiaj i zawsze będzie najważniejszym obowiązkiem wszystkich Polaków w imię naszego bytu narodowego i przyszłości Rzeczypospolitej. Polskość to nie jest nienormalność i powód do kompleksów, lecz narodowej dumy. Warto być Polakiem!
Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Udział w uroczystościach patriotycznych jest świadectwem przywiązania i miłości do Ojczyzny. Jednak sama obecność to za mało, musimy podejmować również refleksję związaną z tym, czego uczy nas historia, do której nawiązujemy, a wynikające z niej wnioski wcielać w życie.
Niech żyje wolna, niepodległa, suwerenna i bezpieczna Najjaśniejsza Rzeczpospolita!
Narodowe Święto Niepodległości 2024 roku
Z wyrazami szacunku
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Jarosław Zieliński