Samorząd Województwa Podlaskiego zaprasza do wzięcia udziału w etapie wojewódzkim „Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie zwycięskiej grupy wieńcowej, która będzie reprezentowała Województwo Podlaskie zarówno w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, jak i w korowodzie dożynkowym oraz w Ceremoniale Dożynkowym, które odbędą się podczas Dożynek Prezydenckich w dn. 14 – 15 września 2024 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Konkurs skierowany jest do gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu województwa podlaskiego, a za ich pośrednictwem do kół gospodyń wiejskich, gminnych instytucji kultury oraz indywidualnych twórców z terenu województwa podlaskiego. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu wieńca dożynkowego, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji wieńców dożynkowych występujących na terenie województwa podlaskiego.

Głównymi celami przedsięwzięcia są: kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki obrzędowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego współczesnej polskiej wsi.

Podstawą udziału w przedsięwzięciu jest zgłoszenie przez gminę grup wieńcowych w terminie do 27 sierpnia 2024 r. Można to zrobić z adresu mailowego gminy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,za pomocą karty zgłoszeniowej. Zgłoszenie jest równoznaczne z akceptacją załączonego do pisma regulaminu, w którym znajdują się szczegółowe informacje o konkursie. Rozstrzygnięcie Konkursu oraz ogłoszenie jego wyników odbędzie się w dniu 30 sierpnia2024 r. na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Jednocześnie informuję, że tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbędą się 15 sierpnia 2024 roku w Hajnówce. W ramach Dożynek zostanie również zorganizowany „Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy Województwa Podlaskiego 2024”. Grupy wieńcowe będą miały więc możliwość wzięcia udziału w dwóch różnych konkursach. O szczegółach dotyczących Dożynek Wojewódzkich zostaniecie Państwo poinformowani odrębnym pismem .

Bogdan Dyjuk

Członek Zarządu

REGULAMIN „KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY O NAGRODĘ PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ” – ETAP WOJEWÓDZKI