Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim zaprasza.

Białystok, 24.04.2024

Już po raz piąty Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają chętne osoby do udziału  w projekcie Wakacje z WOT. 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej od początku jest zaangażowana w propagowanie ferii i wakacji jako idealnego czasu na rozpoczęcie przygody z wojskiem.

 Wojska Obrony Terytorialnej,

Wielkimi krokami zbliża się czas letniego wypoczynku. To okazja do zrobienia czegoś dla siebie i realizowanie marzeń. Terytorialsi proponują spędzenie tego czasu w swoich szeregach. W wakacyjnej ofercie znajdują się szkolenia: podstawowe (dla osób, które nie składały wcześniej przysięgi) oraz wyrównawcze (dla rezerwistów). Programowo szkolenia te nie odbiegają od pozostałych, realizowanych w ciągu roku. Wyróżnia je dostosowanie terminu do okresów, kiedy łatwiej o urlop lub czas wolny.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, potocznie zwane "szesnastką", to pełna niespodzianek przygoda w żołnierskim świecie. Tu często nawiązywane są długotrwałe znajomości i przyjaźnie. Uczestnicy poznają "wojskowe abecadło", czyli wszystko, co młody żołnierz powinien wiedzieć. Czas spędzony w mundurze uczy samodyscypliny i pokazuje jak pokonywać swoje słabości. Szkolenie kończy się przysięgą wojskową, a tym samym staniem się przez przysięgających żołnierzami .

Szkolenie wyrównawcze, czyli tzw. "ósemka", jest propozycją dla rezerwistów, którzy chcą wrócić do służby jako żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. W takcie szkolenia wyrównawczego ochotnicy mają okazję odświeżyć swoją wiedzę wojskową, a także zdobyć nowe umiejętności.

wakacje

 

Jeśli chciałbyś zostać terytorialsem:

• skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu. Dane kontaktowe znajdziesz tu: https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/    lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 - 15:30),

• możesz też złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania
Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.