Święta miłości kochanej ojczyzny, Czujq cię tylko umysły poczciwe! Dla ciebie zjadłe smakujq trucizny, Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe. Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny, Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe, Byle cię można wspomóc, byle wspierać, Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Ignacy Krasicki, Hymn do miłości Ojczyzny

Szanowni Państwo,

w historii państwa i narodu, w perspektywie długiego trwania swoje znaczenie mają nie tylko triumfy i sukcesy, ale i wydarzenia, dzieła i wysiłki stanowiące wyraz patriotycznej troski o losy Ojczyzny, które nie przynoszą zwycięstwa od razu, w czasie, gdy mają miejsce. Takim dziełem była Konstytucja 3 Maja 1791 roku, uchwalona przez Sejm Wielki, by ratować upadające polskie państwo. Stało się to niestety za późno - za sprawą sąsiednich mocarstw i rodzimych zdrajców spod znaku Targowicy postanowienia Konstytucji nie przyniosły już oczekiwanego skutku, a potężna przez kilka poprzednich wieków Rzeczpospolita straciła niepodległość na długie 123 lata.

Konstytucja 3 Maja stała się jednak patriotyczną inspiracją, źródłem narodowej dumy oraz siły ducha dla kolejnych pokoleń i podobną rolę spełnia do dzisiaj. Stanowiła i stanowi istotną część naszej tradycji politycznej, a także świadomości i tożsamości Polaków. Stała się rodzajem mitu założycielskiego Polski niepodległej i symbolem wolności. To dlatego w okresie komunistycznej PRL, podporządkowanej Związkowi Sowieckiemu, święto 3 Maja zostało wyklęte i zakazane, a miały je zastąpić pochody pierwszomajowe.

Siła patriotycznego ducha i światła myśl polityczna Konstytucji 3 Maja jest częścią współczesnej niepodległości naszej Ojczyzny. Po latach jej twórcy odnieśli prawdziwe zwycięstwo, gdy Polska, dzięki walce kilku pokoleń czasu zaborów, wybiła się na niepodległość w 1918 roku i gdy ponownie, po zrzuceniu sowieckiego jarzma, odzyskała swoją suwerenność na przełomie 1989/1990 roku. Ta świadomość powinna wyraźnie nam towarzyszyć dzisiaj, kiedy zagrożenia powracają, a my swoją postawą i pracą dla Polski mamy w sposób odpowiedzialny kształtować jej przyszłe losy. Niech historia Konstytucji 3 Maja będzie dla każdego Polaka źródłem miłości Ojczyzny, siły i mądrości, ale także przestrogą, by zabójcza dla państwa i narodu walka Targowicy z patriotyczną służbą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej była już tylko niechlubną przeszłością, którą będziemy znali jedynie z podręczników.

Vivat Konstytucja! Vivat 3 Maj! Niech żyje niepodległa, suwerenna i bezpieczna Biało-Czerwona!

Święto Konstytucji 3 Maja 2024 roku

 

Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński

 

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa

Biura Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego

16-400 Suwałki, ul. Kościuszki 32, tel. (87) 566 55 48

15-062 Białystok, ul. Warszawska 13/5, tel. (85) 653 77 69,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

List Posła Jarosława Zielińskiego święto Konstytucji 3 Maja