„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Księga Koheleta)
Szanowni Państwo,
mamy za sobą okres Wielkiego Postu, czas wyrzeczeń, rachunku sumienia, głębszej refleksji nad prawdziwym sensem naszego życia. Mocniej sobie uświadomiliśmy, że „czas ucieka, wieczność czeka” (św. Jan Paweł II).
Teraz będziemy przeżywać radość Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które uzasadnia naszą wiarę i odnawia nadzieję na życie wieczne. „On przyszedł do Swoich, a Swoi Go nie przyjęli„ – czerpiąc z tej ewangelicznej prawdy i przestrogi czujemy się wezwani, aby swoim życiem dać świadectwo, że uwierzyliśmy naprawdę i chcemy skorzystać z danej nam szansy zbawienia.
Ale na to też sami musimy zapracować, jak najlepiej wypełniając nasze ludzkie zadania w służbie dobru, pięknu i prawdzie – dla rodziny, Ojczyzny, świata i Pana Boga. Potrzebujemy do tego jasnego spojrzenia, umiejętności rozpoznawania dobra i zła, prawdy i fałszu, autentyczności i pozorów, żeby „nasze oczy nie były niejako na uwięzi”, jak w przypadku uczniów w drodze do Emaus, którzy nie poznali Zmartwychwstałego Jezusa, mimo że „rozmawiał z nimi i pisma im wyjaśniał” (Ewangelia wg św. Łukasza).
Obrona wartości wymaga także odwagi, żeby przeciwstawić się złu. Doświadczamy tego niemal na każdym kroku, w sprawach dużych i małych - tych dotyczących relacji międzyludzkich, i tych „wielkoskalowych” – społecznych, religijnych, politycznych. Czasem próby dla każdego z nas jest podniesienie ręki na autorytet, wielkość, rolę w historii chrześcijaństwa i świata oraz świętość Papieża Jana Pawła II. Jaką przyjmiemy postawę wobec tego drugiego zamachu na największego z rodu Polaków? Czy zaprzemy się Go jak św. Piotr Jezusa, czy „zachowamy się jak trzeba”?
Za kilka miesięcy przejdziemy test naszego patriotyzmu, odpowiedzialności i mądrości w kształtowaniu przyszłych losów Polski. Jesień tego roku pokaże, czy damy się zwieść fałszywej propagandzie „pełnych forteli oszustów bez zasad i wizji przyszłości” (Zbigniew Herbert), czy będziemy kontynuować budowę Polski bezpiecznej, godnej i sprawiedliwej, która jest wspólnym i przyjaznym domem dla wszystkich obywateli i cieszy się szacunkiem sąsiadów i świata, czy opowiemy się za państwem, w którym „zwycięża uczciwość, a nie cynizm i draństwo” (Prezydent Lech Kaczyński).
We wspólnocie celów i wartości ufamy, że wszystkie nasze sprawy, mimo trudności, które musimy pokonać, będą układały się pomyślnie, bo przecież „ludzi dobrej woli jest więcej (…) i ten świat nie zginie nigdy dzięki nim” (Czesław Niemen), a potrzebne do tego siły, otuchę i nadzieję odnajdziemy w radości Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa. Tego z całego serca życzę i – jestem o tym przekonany - w to razem wierzymy.
Wielkanoc 2023 rok
Z wyrazami szacunku
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Zieliński