Jak co roku, trzy tygodnie po Wielkanocy, mieszkańcy Starego Berezowa uczestniczyli w uroczystej procesji w intencji mieszkańców sołectwa. Procesji przewodniczył proboszcz Parafii Prawosławnej Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie ks. prot. Jan Kazimiruk w asyście ks. prot. Adama Lewczuka i ks. prot. Jerzego Charytoniuka. Po procesji zebrani mieszkańcy udali się na miejscowy cmentarz i uczestniczyli w świętej panichidzie za ofiary zbrodni hitlerowskich. Duchowni poświęcili mogiły, a przy pomniku ofiar, które straciły życie w wyniku represji w latach 1941-1944 zostały zapalone znicze i złożone kwiaty od pracowników Urzędu Gminy.

Dzięki ustnym przekazom w czasie rodzinnych uroczystości, czy wizyt u dziadków, a także słowu pisanemu, historia wydarzeń sprzed 80 lat wciąż jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Coroczna procesja kończąca się panichidą natomiast sprawia, że pamięć o owych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa wśród mieszkańców wsi.

Zdarza się, że w rozmowach z bliskimi, tyle lat po zakończeniu wojny, wciąż poznajemy tajemnice i rodzinne tragedie skrywane w mogiłach. Warto rozmawiać, warto wiedzieć….

Pamiętamy, modlimy się i będziemy pamiętać!

Wójt Gminy Hajnówka

Lucyna Smoktunowicz