Do 27 kwietnia wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok złożyło blisko 400 tys. rolników. W ubiegłym roku o takie płatności ubiegało się ich ponad 1,3 mln. Obecnie takie wnioski można składać tylko przez internet. Termin na ich złożenie został wydłużony do 17 czerwca.

Od tego rok rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z PROW jedynie za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Oznacza to, że do rolników nie są przesyłane papierowe wnioski spersonalizowane. Nie ma także możliwości składania oświadczeń o braku zmian w stosunku do roku ubiegłego.

Rolnicy, którzy nie mają komputera lub obawiają się, że nie sami nie poradzą sobie z procedurą, mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków można konsultować dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00). W placówkach Agencji udostępnione zostały również stanowiska komputerowe, przy których można wypełnić wniosek, a eksperci służą wsparciem w kwestiach technicznych. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19 zalecamy, aby rolnicy, którzy chcą odwiedzić nasze biura powiatowe, umówili się telefonicznie na konkretny termin. To pozwoli uniknąć kolejek i zadbać o bezpieczeństwo beneficjentów i pracowników ARiMR.

Termin na złożenie wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe finansowane z PROW (działania: rolnictwo ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne dobrostan zwierząt, o przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego; ONW; premie pielęgnacyjna i zalesieniowa) został, decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Pudy, wydłużony do 17 czerwca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 12 lipca, z tym że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. (z wyjątkiem przypadków kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności) – otwórz komunikat MRiRW.

Więcej informacji – otwórz