Gmina Hajnówka informuje, iż w związku z pismem z dnia 30.04.2021 roku, znak sprawy: DM/51-11-6/05/21/IM Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w 2021 będą przeprowadzone prace polegające na monitoringu gatunków zwierząt, gatunków roślin oraz siedlisk przyrodniczych na terenie Gminy Hajnówka w lasach niestanowiących własność Skarbu Państwa.
Poniżej pismo GIOŚ
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Departament Monitoringu Środowiska
tel. +48 22 574 27 00 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa
DM/51-11-6/05/21 /IM
Warszawa, dnia 30 kwietnia 2021 r.
Panie i Panowie Wojewodowie
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informuję, że na podstawie art. 112 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, na gruntach leśnych, nieleśnych i wodach wszystkich form własności na terenie całego kraju, w roku 2021 roku, będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach kolejnego cyklu (lata 2020-2021) Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) i finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zadanie jest realizowane w ramach 3 projektów:
- „Monitoring gatunków zwierząt z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, lata 2020-2022", którego wykonawcę od października 2020 r. jest Instytut Ochrony Przyrody PAN,
- „Monitoring gatunków roślin z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 202 i roku", którego wykonawcę od marca 2021 r. jest firma KRAMEKO Sp.z o.o.,
- „Monitoring siedlisk przyrodniczych z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 2021 roku", którego wykonawcę od kwietnia 2021 r. jest konsorcjum złożone z następujących podmiotów: Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Środowiska PIB, TAXUS IT Sp. z o.o.
Zakres monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych objętych umowami wraz z liczbę przewidzianych do monitoringu stanowisk dostępny jest pod adresem:
http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/zakres/2020-2021
Natomiast lista stanowisk zaplanowanych do monitorowania w latach 2020-2021 wraz z przybliżonę lokalizację dostępna jest na stronie:
http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/lokalizacja stanowisk
Szczegółowych informacji o lokalizacji stanowisk wskazanych do monitoringu w poszczególnych umowach mogę udzielić:
- Monika Zajączkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 574 27 08 - monitoring gatunków zwierząt,
- Barbara Albiniak, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 574 27 05 - monitoring gatunków roślin,
- Iwona Muller, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. tel. 22 574 27 07 - monitoring siedlisk przyrodniczych.
Uprzejmie informuję, iż jednocześnie w ramach odrębnego zadania PMŚ na zlecenie GIOŚ rozpoczęto realizację trzech części projektu pt. „Monitoring gatunków i siedlisk morskich w latach 2020-2022:
- część I — ssaki morskie — gatunki fok", od czerwca 2020 roku, którego wykonawcą jest firma biomm.pl,
- część II — minogi, ryby i siedliska morskie", od lipca 2020 roku, którego wykonawcą jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
- część III — ssaki morskie - morświn”, którego wykonawcą jest firma SUBNEA Sp. z o.o.
Szczegółowych informacji o zadaniu PMŚ w zakresie poszczególnych umów mogą udzielić:
- p. Magdalena Kamińska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 574 27 27 - monitoring gatunków ssaków, foki i morświn,
- p. Edyta Jurkiewicz-Gruszecka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - monitoring minogów, ryb i siedlisk morskich.
Ponadto, w latach 2021-2022 w ramach zadania „Monitoring ptaków z uwzględnieniem obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, lata 2021-2022", kontynuowany będzie Monitoring Ptaków Polski. Wykonawcą zadania jest konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Szczegółowych informacji na temat projektu może udzielić:
- Dorota Łukasik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 547 27 06.
Informacje o projekcie dostępne są również na stronie internetowej Monitoringu Ptaków Polski, pod adresem: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/,. Natomiast wyniki wszystkich badań realizowanych w ramach Monitoringu Ptaków Polski są udostępnione na regularnie aktualizowanym portalu mapowym dostępnym pod adresem: http://monitoringptakow.gios.gov.pl/PM-GIS.
W związku z realizacją wyżej wymienionych zadań, zwracam się z uprzejmą prośbą o poinformowanie właściwych służb oraz właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o pracach związanych z wykonywaniem prac w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, w celu umożliwienia osobom upoważnionym przez poszczególnych Wykonawców do wykonania obserwacji i pomiarów na stałych powierzchniach obserwacyjnych. Proszę również o życzliwe potraktowanie i udzielenie ewentualnej pomocy wykonawcom monitoringu, w tym związanych z otrzymaniem — zezwoleń niezbędnych do przeprowadzenia badań monitoringowych.
Z poważaniem,
Anna Katarzyna Wiech
Dyrektor
Departament Monitoringu Środowiska