Nikt z nas nie powinien mieć wątpliwości, iż pielgrzymowanie wzbogaca człowieka duchowo i cieleśnie, natomiast trud jaki wkładamy podczas pieszej wędrówki, oraz modlitwa z którą pielgrzymujemy na ustach, przybliża nas do Boga.
Pielgrzymowanie to wielowiekowa tradycja sięgająca nawet czasów starożytnych. Dzisiaj pielgrzymuje cały świat do wyjątkowych miejsc kultu religijnego. W Polsce pątnicy głównie udają się na Jasną Górę, natomiast wyjątkowym miejscem na mapie prawosławia w Polsce jest Św. Góra Grabarka.
Piękną tradycję, bowiem 30-letnią, mają pielgrzymki z Hajnówki na Świętą Górę Grabarkę. W tym roku pomimo licznych obostrzeń związanych z epidemią, nie zabrakło chętnych, którzy zdecydowali się ponieść trud pielgrzymowania, a tym samym być bliżej Stwórcy. 15 sierpnia, jak co roku, pątnicy wyruszyli z Cerkwi p/w Narodzenia św. Jana Chrzciciela w trzydniową drogę. Tegoroczna trasa wiodła pielgrzymów m.in przez Jelonkę, Kleszczele czy też Nurzec. W pierwszym dniu wędrówki o posiłek dla pątników zadbała Pani Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz. W lesie nieopodal Dubicz Cerkiewnych wędrownicy skorzystali z poczęstunku, bigos oraz leczo przygotowane przez kuchenny zespół ze Szkoły Podstawowej w Dubinach przypadł wszystkim pielgrzymom do gustu.
Pątnicy z Hajnówki w sumie przemierzyli ponad 70 kilometrów, aby z modlitwą w sercu 19 sierpnia wziąć udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.