Ponad 6,5 tys. porad udzielono pacjentom za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Ta nowa forma pomocy medycznej, którą uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
TPK
TELEPLATFORMA PIERWSZEGO KONTAKTU
800 137 200
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Połączenie z numerem TPK – 800 137 200 – jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.
– Od uruchomienia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu udzielono ponad 6,5 tys. porad, z czego ok. 57 proc. stanowią porady pielęgniarskie oraz 43 proc. porady lekarskie – informuje Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ. – Najwięcej połączeń wykonywanych jest w weekendy, pomiędzy godziną 18.00 a 21.00. Średni czas oczekiwania wynosi zaledwie kilkanaście sekund.
Co warto podkreślić porady udzielane są w czterech językach, tj. polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Na 6,5 tys. porad ok. 126 udzielonych było w języku obcym.
Platforma jest dostępna dla osób niesłyszących
– Z konsultacji mogą również skorzystać osoby niesłyszące. Za pomocą wideoczatu, przy wsparciu tłumacza języka migowego, komunikują się z lekarzem, pielęgniarką czy położną. Z tej możliwości skorzystało 9 osób – dodaje Maciej Bogdan Olesiński. (dane z 17.06.2021r.)
Wideoczat z tłumaczem języka migowego dostępny jest pod linkiem: https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/
Informacje o TPK przedstawione przez tłumacza Polskiego Związku Głuchych Zarządu Głównego:
Jak wygląda połączenie z TPK?
Po wybraniu numeru z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie, której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad co do dalszego sposobu postępowania. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przełączy pacjenta bezpośrednio do lekarza, który udzieli pomocy medycznej (w trakcie tego samego połączenia telefonicznego).
Podczas połączenia, w razie potrzeby, lekarz może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaleci pacjentowi wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.
Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej
Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ