W dniu 7 września 2020 r. nasza szkoła podobnie jak w latach ubiegłych włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP. Celem akcji jest promocja czytelnictwa i upowszechnianie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.
Lekturą dziewiątej edycji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego - jednego z największych przedstawicieli polskiego romantyzmu – poety, dramaturga i epistolografa. Utwór „Balladyna” jest połączeniem wielu konwencji: legendy, baśni ludowej, tragedii historycznej, groteski. Są w niej wpływy dramatu szekspirowskiego, ale całość jest jednym z najoryginalniejszych dzieł romantycznych. Historia rozgrywa się w legendarnych początkach Polski, a głównymi bohaterami są: Król Popiel (Pustelnik), szlachetny książę Kirkor dążący do przywrócenia mu korony, królowa Goplana z elfami, dwie siostry – dobra i zła, ich matka – wdowa. Balladyna, opanowana żądzą władzy, osiąga ją przez szereg zbrodni, poczynając od zabicia własnej siostry Aliny – rywalki do ręki Kirkora. W finale ginie porażona sprawiedliwością boską. Juliusz Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Do wspólnego głośnego czytania utworu zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnego środowiska – Pani Wójt Lucyna Smoktunowicz, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – brygadier Piotr Koszczuk, aspirant sztabowy Rafał Paszko – zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPR Hajnówka, Agnieszka Laskowska-Ginszt – Specjalista do spraw edukacji leśnej Nadleśnictwa Hajnówka oraz Barbara Woszczenko - Dyrektor GCK w Dubinach.
W klimat utworu wprowadziła nas p. Franciszka przebrana w postać Goplany recytując autorski wiersz przygotowany na tę szczególną okazję.
Moje Narodowe Czytanie
Pisanie to utrwalanie
Faktów i mitów, zdarzeń i wyobrażeń,
Uczuć i marzeń.
Eposem, powieścią, wierszem, reportażem.
Czytanie to powracanie i przypominanie.
To wzruszenie, śmiech i łzy, serca bicie.
Po prostu życie.
Narodowe Czytanie to spajanie
Ludzi i słów.
To powracanie do ideałów,
Których nie zniszczył czas.
To wspólnota, która ciągle jest w nas.
Franciszka lat 77
Wspólne czytanie po raz kolejny dostarczyło dużo radości w obcowaniu z wyjątkową polską literaturą. Wszyscy oddaliśmy się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody i porozumienia. Ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.
Lektura wzbudziła nie lada emocje i rozbudziła ciekawość poznania całości utworu.
Bożena Dawidziuk