Zakończył się kolejny Wrześniowy Szlak, czyli przemarsz bojowym traktem Pułku 3-go strzelców konnych im. Hetmana polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, ale wspomnienia jego trudów i blasku pozostaną z nami na zawsze. Od 3 września w do 6 października odtworzyliśmy po raz już drugi wiekopomny marsz jesienny 1939 roku, którym sławny regiment kawalerii II Rzeczypospolitej podążał drogą znoju i krwi w służbie umiłowanej Ojczyzny. Szlak ten wił się od Czerwonego Boru do Kalinowego Dołu , przechodząc również przez Państwa gminę. Oprócz więzów zadzierzgniętych przyjaźni i odnowionych wspomnień pozostanie po nim coś jeszcze – pomnik w Kalinowym Dole sławiący pamięć o kawalerzystach II Rzeczypospolitej.

Ponad trzydzieści lat temu nasi poprzednicy w konnej służbie własnym staraniem wystawili krzyż i płytę w kalinowodolskich opłotkach, w miejscu, gdzie w ostatnim boju regularnej armii w kampanii jesiennej polegli rtm. Wasiutyński i wachm. pchor. Skarżyński. Pomniczek ten, skromny jak na dzisiejsze standardy był wyrazem czci i niezwykłego zaangażowania w epoce, gdy władze państwowe niechętnie patrzyły na jakiekolwiek formy wspominania formacji kojarzącej się z dawną szlachecką Polską. Pomnik jednak stanął i dotrwał do czasów, gdy znowu możemy z podniesionym czołem czcić pamięć naszych kolegów kawalerzystów.

Obecnie, z uwagi na znaczne zużycie zaistniała potrzeba zbudowania nowego monumentu staraniem władz gminnych i naszym własnym. Piękny ten pomnik na zawsze będzie świadczył, że polski kawalerzysta do końca walczył w obronie swej Ojczyźny, nie szczędząc jej swojego potu i krwi.

Budowa pomnika pochłonęła jednak duże środki, których w całości nie były w stanie wyłożyć władze gminne i w dużej mierze spadł on na nasze barki. Stąd zwracamy się do Państwa, z prośbą, byście choć w niewielkiej części przyłożyli się do powstania monumentu, który jest dobrem nas wszystkich. Wydana na tę okazję cegiełka w różnych nominałach (100, 200, 500, 1000 i 2000 zł.), w zależności od Państwa hojności mamy nadzieję będzie pamiątką uczestnictwa w projekcie sławiącym wiekopomne tradycje jazdy polskiej. Natomiast miana gmin i powiatów, które wesprą nas w tej kwestii umieszczone zostaną na murze pomnika.

Jeśli zechcą Państwo wspomóc nas, prosimy o wpłatę na numer konta Stowarzyszenia Kawaleria:

z dopiskiem: pomnik.

Z kawaleryjskim pozdrowieniem