Gdy nadchodzi grudzień, w sercach wszystkich ludzi budzi się radość oczekiwania narodzenia Jezusa Chrystusa… W szkołach jest to czas, gdy zaczynają rozbrzmiewać kolędy , a uczniowie z coraz większą pieczołowitością szlifują swe role w corocznych Jasełkach.

W Szkole Podstawowej w Dubinach również  przygotowaliśmy spektakl bożonarodzeniowy. Na jednej scenie, 18 grudnia 2017 r.,  usłyszeć można było kolędy w języku polskim, rosyjskim, białoruskim. Połączyliśmy to, co najpiękniejsze w  tradycjach dwóch kościołów: katolickiego i prawosławnego. Nie zapomnieliśmy też, by w murach naszej szkoły przedstawić również świeckie obyczaje związane z przygotowywaniem się do świąt i ich obchodzeniem. Chcieliśmy, by wszyscy połączyli się jedną myślą, wspólną wartością-  miłością do drugiego człowieka.

Naszą uroczystość zaszczycili swą obecnością  Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Prawosławny Biskup Hajnowski, Wójt Gminy Hajnówka – p. Lucyna Smoktunowicz, Przewodniczący Rady Gminy – p.Jarosław Kot, Przewodnicząca  Rady Rodziców- p. Ewa Jarmoc, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Dubinach – ks. Mikołaj Kulik oraz wikariusze tejże parafii.

Mamy nadzieję, że udało nam się spektaklem otworzyć serca wszystkich na prawdziwie chrześcijańskie wartości, a słowa i melodia  kolęd pomogły z większym spokojem i rozwagą podejść do codziennych, ziemskich spraw. Po uroczystości wszyscy spotkaliśmy się przy  wigilijnym stole, by przynajmniej przez chwilę poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Życzyliśmy sobie wzajemnego zrozumienia, większej empatii i otwartości na to, co piękne i dobre.