2 czerwca o godzinie 11.40 uczniowie całej szkoły wzięli udział w akcji ,, Jak nie czytam, jak czytam”.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorem przedsięwzięć nasza biblioteka szkolna. Cel akcji to przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników. Uczestnicy akcji popularyzującej czytanie to uczniowie klas I – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum Zespołu Szkół w Dubinach. Spotkali się oni na szkolnym patio, aby poświęcić trochę czasu na poznawanie książkowych bohaterów – ich perypetii, pełnych humoru i skłaniających do dalszej lektury. Każdy z uczniów przez 10 minut czytał wybraną przez siebie książkę. Młodym czytelnikom towarzyszyło skupienie i cisza, co może tylko świadczyć, że lubią czytać.

Naszą rolą jest sprawienie, by książka kojarzyła się z rozrywką, swobodą, relaksem i miała jedynie pozytywne konotacje. Zachęcamy do czytania przede wszystkim tych, którzy czytają tylko z obowiązku. Książka kojarzy im się głównie z lekturą, za której nieprzeczytanie są od lat karani. Naszym zadaniem jest pokazanie im tej innej, miłej strony czytania i liczymy, że nam się to udało.

Halina Parfieniuk