Dnia 22 stycznia 2018r. w 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Wójt Gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz z Przewodniczącym Rady Gminy Hajnówka Jarosławem Kotem, a także delegacją miasta Hajnówka na czele z Burmistrzem Jerzym Sirakiem, złożyła wieńce na mogile poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego z 1963r. w Orzeszkowie oraz przy pomniku na skwerze przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.

Powstanie styczniowe wybuchło w dniu 22 stycznia 1863r. Zryw narodowościowy objął też Puszczę Białowieską, która była schronieniem oddziałów powstańczych: Rogińskiego, Duchińskiego, Wróblewskiego i Strawińskiego. Świadectwem walk o niepodległość jest mogiła z 1863r. sześciu nieznanych powstańców znajdująca się przy budynku szkoły w Orzeszkowie. W Puszczy Białowieskiej jest również kilka miejsc związanych z powstaniem min. w oddziale 575 są dwa krzyże jeden katolicki a drugi prawosławny, zaś w samej Hajnówce na cmentarzu rzymsko–katolickim znajduje się mogiła weterana Powstania Styczniowego Izydora Kuźmicza zmarłego w 1933r. Warto podkreślić, że w 150 rocznicę powstania w dniu 13 stycznia 2013r. na skwerze przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce odsłonięto i poświęcono pomnik Powstania Styczniowego.