W tym roku 10 edycja Białoruskich Festynów z cyklu "I tam żywuć ludzi" z inicjatywy Wójt Gminy Hajnówka Pani Lucyny Smoktunowicz zawitała do Nowosad. 5 maja licznie zgromadzonych gości i mieszkańców powitała Pani Wójt i Dyrektor Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce Pan Tomasz Tichoniuk . Uczestnicy festynu mogli usłyszeć Panie Marlenę Biegluk i Weronikę Ptaszyńską, Adama Kraśkę oraz zespoły AS i Art Pronar. Rytmiczna i bliska sercu muzyka porwała mieszkańców i gości do tańca, którzy bawili się do późnych godzin.

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci była możliwość zobaczenia z bliska wozu Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowokornina, z kolei w kramiku muzealnym można było zakupić literaturę białoruską , pamiątki i rękodzieło ludowe.

Organizatorem festynu było Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz Wójt Gminy Hajnówka. Festyn został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku .