W 2021r. Noc Muzeów zaplanowana została na 15 maja, a organizacja imprez obwarowana była szeregiem obostrzeń. Noc Muzeów jest świetną okazją, aby w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury- większość z nich jest czynna wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Plusem tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy.

W tym roku w Gminie Hajnówka takie wydarzenie odbyło się pierwszy raz w świetlicy. Inicjatorką, a zarazem główną organizatorką była Pani doktor Krystyna Chodak. Dzięki determinacji i pasji do ,,staroci’’, Pani Krystyna, przy wsparciu mieszkańców Nowoberezowa, zorganizowała ,,Nowoberezowską Noc Muzeów czyli spotkanie przy ręczniku’’. W świetlicy w można było obejrzeć zgromadzone ręczniki, które są symbolem kultury materialnej Białorusinów z Podlasia.

Na Podlasiu występują dwa rodzaje ręczników białoruskich: codzienny i obrzędowy. Pełnią one funkcje praktyczne, estetyczne, kultowe, symboliczne, oczyszczające, ochronne oraz magiczne. W życiu mieszkańców regionu wschodniej Polski ręcznik odgrywa bardzo ważną rolę: od narodzin, przy zaręczynach, na ślubie, na weselu, aż do śmierci. Ręcznik, poza towarzystwem człowiekowi przez całe jego życie w wędrówce po ziemskim padole, stanowi też dzieło sztuki, jest symbolem kontaktu człowieka z Bogiem oraz wdzięczności za doznane łaski, wyrazem szacunku wobec świętych wizerunków. Jeśli zatrzymamy się na chwilę przed zachowanym ręcznikiem przodków, odnajdziemy tajemnice zaszyfrowane w misternie haftowanych wzorach, przeznaczenie człowieka i świadectwo jego losu. Jeden ręcznik, z tyle zastosowań, znaczeń i interpretacji.

Pani Krystyno, dziękuję….

Wójt Gminy Hajnówka