Dzięki współpracy z BTSK w Białymstoku na terenie Gminy Hajnówka odbywa się co roku Białoruski Festyn Ludowy. W tym roku impreza odbyła się 31 lipca w Dubinach. Ze względu na stan epidemii nie było tym razem artystów z Białorusi, ale na scenie wystąpili lubiani i zdolni wykonawcy z Białostocczyzny.

Spotkanie z muzyką ludową rozpoczęło się od pieśni "Mój rodny Kut", którą zna większość mieszkańców północno-wschodniej Polski. Następnie zaprezentowały się młode artystki z Hajnowskiego Domu Kultury - Aleksandra Buczek, Maria Boreczko i Izabela Pietroczuk, które przygotowała Pani Marta Gredel-Iwaniuk. W drugiej kolejności zebrani wysłuchali piosenek w wykonaniu zespołów As i Natural z Białegostoku, Chutar z Gródka oraz działającego na terenie Gminy zespołu Lotos z Dubin.

Jednocześnie, na placu Centrum Etnograficzno-Ekumenicznego odbył się charytatywny kiermasz ciast. Na prośbę Pani Dyrektor GCK Barbary Woszczenko odpowiedziały serdeczne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Hajnówka- "Korniszonki" z Nowokornina, "Lipinianki" z Lipin, oraz "Lisiczki" z Chytrej. Przybyli mogli wspomóc zbiórkę na rzecz Kubusia Suchodoły cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni.

Organizatorami wydarzenia byli: Zarząd Główny Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Białymstoku, Wójt Gminy Hajnówka oraz Dyrektor GCK w Dubinach, która poprowadziła całą imprezę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za datki na rzecz Kubusia.

Wójt Gminy Hajnówka

Lucyna Smoktunowocz