W dniach 9 i 10 listopada 2019 r. w Dubinach oraz Nowoberezowie odbyły się projekcje filmu pt. KONCERT ŻYCIA, w reżyserii Mikołaja Wawrzeniuka, którego mieliśmy okazję gościć również osobiście w siedzibie dubińskiego Centrum Kultury.

W miniony weekend do miejscowych świetlic zawitali widzowie, którzy chcieli obejrzeć rekomendowany film dokumentalny, opowiadający o największym medialnym i jednym z większych społecznych zjawisk ostatnich lat na Podlasiu: „Podlaskim koncercie życzeń” w białoruskim Radiu Racja. Ten trzygodzinny program radiowy, odbywający się w soboty od 18.00 do 21.00, nierzadko jest jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia dla wielu mieszkańców Białostocczyzny. Niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, zajęcia czy wykształcenia.

Bohaterami filmu, których można było zobaczyć na ekranie, byli nie tylko przedstawiciele redakcji Radia Racja, ale też słuchający programu mieszkańcy różnych zakątków naszego regionu, tj. osoby z Białegostoku, jak i mniejszych podlaskich miejscowości, ulokowanych pod białoruską granicą kraju. Młodzi i starzy, pracujący czy  słuchający programu na sali szpitalnej lub za biesiadnym stołem. Rodzice pozdrawiający za pośrednictwem radia swoje dzieci oddalone tysiące kilometrów od rodzinnego domu czy sympatyczny listonosz dostarczający korespondencję.

„Podlaski koncert życzeń” to odpowiedź na zwykłą ludzką potrzebę podzielenia się swoimi smutkami i radościami - swoisty konfesjonał dla tysięcy osób. Słuchacze mówią o sprawach osobistych, ale też w ich wypowiedziach można usłyszeć wzmianki o najważniejszych zjawiskach społecznych w naszym regionie: starzeniu się wsi na ścianie wschodniej, problemach z pracą, emigracji zarobkowej itd.

Opowieści te układają się w filmową panoramę dużej części Podlasia. Panoramę czasem smutną, refleksyjną, a czasem żywą, radosną czy wręcz śmieszną.

Dzięki obecności pana Wawrzeniuka, zaraz po zakończonym pokazie filmowym,  widzowie mogli zadać mu pytania uzupełniające o fabułę oraz kulisy powstawania dokumentu, a także swobodnie porozmawiać z reżyserem na inne nurtujące tematy - w kameralnej atmosferze, przy gorącej herbatce oraz słodkim ciastku.

 

Film pt. KONCERT ŻYCIA będzie można obejrzeć w najbliższym czasie w następujących  świetlicach wiejskich:

15 listopada 2019, godz. 17:00 - NOWOSADY
17 listopada 2019, godz. 14:00 - BORYSÓWKA
21 listopada 2019, godz. 18:00 - CHYTRA
30 listopada 2019, godz. 18:00 - STARE BEREZOWO

POLECAMY i ZAPRASZAMY !