Pod tą nazwą skrywa się nieprzeciętna inicjatywa mieszkańców sołectwa Trywieża.

Pomysł na realizację projektu narodził się niejako z inspiracji Pani Wójt – mówi nam Michał Nesteruk, Sołtys Sołectwa Trywieża – wspólnie z Aliną Woroniecką (radna Gminy Hajnówka – przyp. aut.) poszukaliśmy inspiracji w naszym najbliższym otoczeniu i z pomocą naszego samorządu przelaliśmy to na papier.

 

Projekt spotkał się z pozytywną oceną komisji Programu Działaj Lokalnie prowadzonego od wielu lat przez Polsko – Amerykańską Fundację Rozwoju Filantropii w Polsce. Już w trakcie realizacji przedsięwzięcie zostało wsparte przez prywatnego sponsora – firmę Leier Polska S.A.

 

Ale po kolei… Główną ideą przyświecającą realizacji projektu była aktywizacja trywieskich seniorów na rzecz lokalnej społeczności, którzy byli motywowani do udziału w projekcie zarówno poprzez zapewnienie biletów wstępu do Hajnowskiego Parku Wodnego jak i działania skierowane specjalnie do nich.

Realizację projektu otworzyło spotkanie z dietetykiem w trakcie którego seniorzy mogli przypomnieć sobie zasady zdrowego żywienia. Zdobytą wiedzą wkrótce mogli się pochwalić w trakcie sierpniowych warsztatów zdrowego żywienia. Z rezultatów szkolenia zapewne najszybciej skorzystały wnuki uczestników projektu – przybywające wówczas pod pieczą trywieskich dziadków i babć. Dla najmłodszych mieszkańców Trywieży zaproponowano plener malarski. W trwających na przełomie lipca i sierpnia warsztatach, pod okiem malarza ziemi hajnowskiej – Mikołaja Janowskiego – praktykowało 15 podopiecznych. Warsztaty nie mogłyby się odbyć gdyby nie pomoc Hajnowskiego Domu Kultury, który nieodpłatnie wypożyczył sztalugi. Serdeczne dzięki!

 

Dopełnieniem działań projektowych były konkursy dla mieszkańców – Piękniej w Trywieży (na najbardziej zadbane i zabytkowe obejście) oraz Tajemnice Trywieży (dotyczący świadectw przeszłości sołectwa). Uczestnicy w obu konkursach dopisali. Ilość zebranych fotografii przekroczyła najśmielsze oczekiwania Sympatyków Sołectwa Trywieża. Należy podkreślić, iż pierwotnie zakładano wykonanie 2 plansz z starą fotografią, które w najmniejszym stopniu nie byłyby w stanie pomieścić ponad 200 zgłoszonych zdjęć. Na szczęście z pomocą przyszedł sponsor (Leier Polska S.A.) dzięki któremu możliwe było sfinansowanie dodatkowych plansz jak i nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

 

Wystawa pt. „Trywieża w Starej Fotografii” została uroczyście odsłonięta podczas spotkania podsumowującego realizację projektu, które miało miejsce 9 listopada 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Trywieży.