Lipiny - malownicza wieś nieopodal Puszczy Białowieskiej, której oficjalnym symbolem - za sprawą prężnie działającego stowarzyszenia Krynica (mającego tu notabene swoją siedzibę) - stał się ziemniak - symbol przyjaźni.

I dlatego to właśnie tutaj, 7 września 2019 r., odbyła się już po raz dziewiąty cykliczna impreza plenerowa o wesołej nazwie "BULWA FEST".

Zaczęło się wyjątkowo dostojnie - od koncertu fortepianowego w wykonaniu utalentowanego młodego muzyka Macieja Kondraciuka. Zaraz potem na scenę wkroczyły uczennice Szkoły Podstawowej w Dubinach - Agata Adamiuk oraz Magda Jakimiuk, i uroczyście otworzyły akcję Narodowe Czytanie Nowel Polskich, odczytując oficjalny apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudy. Następnie na scenie pojawiali się goście, zaproszeni do wzięcia udziału w akcji i kolejno prezentowali wybrane fragmenty nowel, m.in.: "Katarynkę", "Rozdziobią nas kruki i wrony", "Dobrą Panią" czy "Sachem". W gronie zaproszonych do czytania osób nie zabrakło: Burmistrza Miasta Hajnówka - pana Jerzego Siraka, Wójta Gminy Hajnówka - pani Lucyny Smoktunowicz, Radnej Powiatu Hajnowskiego - pani Alli Gryc, Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Dubinach - pani Marioli German-Pietruczuk, Prezesa Stowarzyszenia KRYNICA - pani Katarzyny Jakubowskiej oraz przedstawicielki Wojsk Obrony Terytorialnej - szer. Urszuli Januszewskiej.

Po uroczystym czytaniu zapadła chwila ciszy, przerwana dopiero odgłosem ryczących silników motocykli, które nadjeżdżały w kierunku sceny. Pokazową paradę tych pojazdów zaprezentowała grupa nieformalna MOTO - Hajnówka, która swoim popisowym wjazdem wywołała poruszenie wśród publiczności. Zaraz też na scenę wkroczyło stowarzyszenie KRYNICA i swoją sztandarową piosenką pt. "Bulwa, Bulwa" dokonało muzycznego otwarcia Święta Ziemniaka. Chwilę później głos zabrali organizatorzy wydarzenia: Prezes Stowarzyszenia Krynica - p. Katarzyna Jakubowska oraz Wójt Gminy Hajnówka - p. Lucyna Smoktunowicz, i tak oto rozpoczęła się część artystyczna.

Na pierwszy ogień wystartowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mochnatem, będący jednocześnie członkami lokalnego zespołu Żawaranki (tłum. Skowronki) i wprost koncertowo ugasili pierwszy pożar adrenaliny, który pojawia się wraz z wejściem na scenę :) Solowo zaśpiewały natomiast Olga Miliszewska oraz Ewa Wrzosek. Sam program wydarzenia był na tyle bogaty i urozmaicony, że w jego toku przewidziane zostały nie tylko występy muzyczne, ale też kabaret oraz stand-up w wykonaniu dobrze zapowiadającego się aktora, występującego pod pseudonimem artystycznym Samahon. W harmonogramie wydarzenia nie zabrakło ponadto licznych konkurencji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a jedną z nich był konkurs o puchar wójta na najdłuższą obierkę z ziemniaka. Okazało się, że tegoroczna pobiła rekord i mierzyła dokładnie 115 cm !

Czołową atrakcją festynu było wspólne gotowanie cygańskiego kociołka, który pieczołowicie doprawiały członkinie stowarzyszenia KRYNICA. Natomiast ciekawostki o przyrządzanym w toku festynu rarytasie opowiadał charyzmatyczny lider zespołu Cygańskie Serca z Igrył, który chwilę później wystąpił ze swoim porywającym widowiskiem artystycznym - pełnym śpiewów, tańców, dźwięków i kolorów.

Atrakcjami towarzyszącymi całemu wydarzeniu były kulinarne przysmaki, m.in. pieczone ziemniaki z ogniska, tacki degustacyjne z ziemniaczanymi specjałami oraz regionalna kuchnia dostępna na stoiskach  tzw. Kobiet Gospodarnych Wyjątkowych, czyli Kół Gospodyń Wiejskich, przybyłych na "Lipińską Bulwę" z okolicznych miejscowości. Ponadto w tłumie przybyłych gości krążyła wróżka, która na życzenie ochotników przepowiadała przyszłość - tylko tę świetlaną, rzecz jasna :)

Tegoroczna edycja BULWA FESTU okazała się imprezą o charakterze międzynarodowym, ponieważ jeden z zespołów uświetniających jej scenariusz - ZABOBONY - przyjechał prosto z białoruskiego Mińska i zdecydowanie wysoko postawił poprzeczkę, dając popisowy występ muzyczno-akrobatyczny nie tylko na scenie, ale i przed nią - wychodząc do publiczności i włączając ją do wspólnej zabawy.

Gwiazdy wieczoru, czyli zespoły Souvenir z Białegostoku oraz Lotos z Dubin, rozpoczynające wieczorną potańcówkę, nie pozostały mu jednak dłużne i nie mniej entuzjastyczne zostały przyjęte przez odbiorców. Swoimi energetycznymi utworami porwały wszystkich do tańca i nie szybko udało im się opuścić scenę, gdyż w jej pobliżu nieustannie skandowali spragnieni muzyki tancerze.

Cała muzyczna fiesta trwała równo do północy. A towarzyszyły jej księżyc, gwiazdy i iskierki dopalającego się ogniska. . .

Organizatorzy IX BULWA FEST serdecznie dziękują za okazane wsparcie tegorocznym darczyńcom:

BNP PARIBAS Odział w Hajnówce

Zakład Mięsny BOST

Michał Janowski Radny Gminy Hajnówka

Moderator Sp. z o.o.

"Domlux-Market"

Alto Pizza Hajnówka

Mikołaj Janowski Radny Sejmiku Woj. Podlaskiego

Marcin Bołtryk Radny Miasta Hajnówka

Anna i Aleksander Janczuk Agroturystyka "Przy Lesie"

Przewozy Pasażerskie-Ubezpieczenia K. i K. Jakubowscy

Andrewpol Parkiety