Śpiewy i tańce zarówno pod sceną, jak i na niej oraz dopisująca frekwencja i sprzyjająca pogoda... Tak w skrócie można by podsumować miniony Białoruski Festyn Ludowy, który odbył się w sobotę 20 lipca 2019 r. za budynkiem Centrum Ekumeniczno-Etnograficznego w Dubinach.

A zaczęło się od występów miejscowych artystów. Jako pierwsza zaśpiewała Weronika Ptaszyńska, a zaraz po niej na scenę wkroczył zespół folklorystyczny Żawaranki z Mochnatego. Po muzycznym otwarciu uroczystości głos zabrali organizatorzy przedsięwzięcia: p. Lucyna Smoktunowicz - wójt gminy Hajnówka oraz p. Bazyli Siegień - zastępca przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce.

Po oficjalnym otwarciu i powitaniu przybyłych gości, ze sceny ponownie popłynęła muzyka. Zaprezentował się chór Wasiloczki z Bielska Podlaskiego oraz zespół wokalny Omorfos z Siemiatycz. Ponadto, za sprawą odważnych i uzdolnionych dzieci - młodych mieszkańców gminy Hajnówka, w programie pojawiło się kilka artystycznych niespodzianek. Białoruskie wiersze recytowali Hania i Janek Bołtromiuk, a białoruską piosenkę zaśpiewała Ola Miliszewska. Zespół Lailand z Białegostoku porwał pierwszych tancerzy do zabawy pod sceną, a pomysłowe choreografie oraz przepiękne pokazy białoruskiego tańca ludowego można było podziwiać dzięki występom młodzieżowej grupy tanecznej "Spadczyna" z Prużan na Białorusi. Na koniec zagrał zespół wokalno-instrumentalny Lotos z Dubin. Miejscowa kapela funkcjonuje przy Gminnym Centrum Kultury w Dubinach i reaktywuje swoją działalność muzyczną po 40 latach przerwy. Z coraz większym entuzjazmem jest przyjmowana przez publiczność w różnych miejscach naszego województwa i podobnie została odebrana również tutaj, w Dubinach, podczas Białoruskiego Festynu Ludowego.

 

Oprócz części artystycznej, przybyli na festyn goście mogli m.in. skosztować regionalnych smakołyków, przyrządzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich KORNISZONKI z Nowego Kornina oraz odwiedzić stoisko promocyjne Lokalnej Grupy Działania Puszcza Białowieska. Natomiast na najwytrwalszych uczestników festynu czekała zabawa taneczna do późnej nocy.

 

Serdeczne podziękowania za udzielone wsparcie przy organizacji tegorocznego festynu kierujemy w stronę naszych darczyńców:

pan Mikołaj Janowski - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego

                                                             oraz

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej HAJMED Sp. z o.o. w Hajnówce

 

A poniżej obiecywana foto-relacja :)

 

 

Mariola German-Pietruczuk

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dubinach